2009. november 11., szerda

Ilyet Pesten nem látsz avagy Mao és a kristálycsillár

Tegnap este vendégségben voltunk Peti egyik kollégájánál, pontosabban az ő barátnőjénél. A kolléga francia, a barátnő kínai, mindketten Londonban laknak és az LSE-n tanítanak. A meghívás apropója leginkább az volt, hogy nagyon közel lakunk hozzájuk, vagyis a vendéglátónk itt lakik South Kensingtonban, London egyik legpuccosabb környékén, azon belül is egy olyan utcában, ami egy ilyen magán kertet zár körbe (amilyenbe a Sztárom a páromban Hugh és Julia bemásznak), vagyis egy még annál is puccosabb házban. Nade láttunk mi már karón varjút és nem mind arany, ami fénylik... kívül puccos ház is lehet belül lepukkant vagy ha nem is lepukkant, átlagos, szép házban is vannak lepukkant/átlagos/kicsit puccos lakások stb., úgyhogy mi gyanútlanul átballagtunk a megadott címre vacsorálni. A ház kívülről nagyon szép volt, a lépcsőház egyenesen grandiózus, a lakás pedig überkurvapuccos. Konkrétan ilyen puccos lakásban még sosem jártunk, hatalmas ablakok, a plafonon végig gipszstukkók, egy akkora kirstálycsillár kb. mint az operaházban, zongora (nix pianino, zongora), design és antik bútorok keverve, ezüst gyertyatartó stb. stb. No ebben a lakásban láttunk hozzá a szecsuáni konyha remekeiből álló vacsorának. A társalgás elég hamar társadalmi és kulturális kérdések felé terelődött, vagyis a kínai lány elég hamar rögtönzött expozét tartott Kína és a kínai társadalom jelenlegi hatalmas sikerének okairók, az évezredes hagyományokban gyökerező népszellemről és hasonlókról. Azt este kellemesen telt, falatoztunk, iddogáltunk, érdeklődve hallgattuk a kínai társadalomtörténeti fejtegetéseket. És bizonyára csak az én k-európai véghetetlen cinizmusom az oka, de azért van abban valami bizarr, amikor valki a fűszeres rákot a kehely méretű burgundis pohárban tálalt francia borral leöblítve arról értekezik, hogy Párizsban azért nem jó élni, mert egy hanyatló, dekadens város, ahol az emberekből kiveszett – a kínaiakra oly jellemző, és a kínai kommunizmust és Kínát naggyá tevő – munka iránti tisztelet és fejlődnivágyás, miközben arcvonásait a fentebb már leíet kristálycsillár és az ezüst gyertatartóban égő gyertyák világítják meg (mindeközben a francia barát elnézően mosolygott és tömte magába a sok finom – a lányzó szerint a Kínán kívül lévő legjobb szecsuáni étteremből hozott – kaját). Hát ilyet Pesten télleg nem...
Ezen kívül hírül adjuk, hogy Maki úr tegnap betöltötte a féléves kort. Avokádós-csirkehúsos (és természetesen némi céklával megbolondított) főzelékkel ünnepeltünk (tudniillik már aki, mert valaki ugye fűszeres szecsuáni rákkal).







A fényképeket anya csinálta, mi csak bitoroljuk, és a tollaival ékeskedünk.

9 megjegyzés:

saturninus írta...

kutyamindenit a burzsoá tyúkjának (még ha ál-kommer is).

kiselek írta...

Mazel tov, Maki úr! :)

kiselek írta...

És egyébként szerintem a szecsuáni konyha rulez the world. És a kis hölgy helyében én addig nem tennék könnyelmű kijelentéseket Melyik-a-legjobb-szecsuáni-étterem-Kínán-kívül? kategóriában, amíg nem próbálom ki a Wang mestert a Telepy utcában.
Na csak szólok.

Sara írta...

Kinaban ezt nagyon jol tudjak csinalni, hogy valamitol mindenki a rendszer elkotelezett hive lesz, meg akkor is, ha esze agaban sincs visszamenni es szemelyesen tovabb epiteni a kommunizmust. egy volt kinai kollegam szerint (aki most romaban el nem ennyire puccos, de azert eleg puccos korulmenyek kozott), cenzura es egypartrendszer rulez, es ezert olre megy barkivel.

Maki urnak itt is szivbol gratulalok a hatofik betoltott honapjahoz.

sonnevendjuli írta...

Makinak boldog felszulinapot!
Nagyon szepek az uj kepek, kulonosen a nagymamasok. pussszi, juli

Apaszemmel írta...
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
Apaszemmel írta...

Ezek a karók...
Varju

hünyők írta...

Isten éltesse Maki urat!

Amúgy meg tudjuk mit tesz a hanyatló nyugat ópiuma...
Remélem a csaj legalább politológiát vagy közgazdaságtant okít.

zs. írta...

Ez utóbbit.