2011. január 21., péntek

„Inkább dezorientál mint tájékoztat”

(Ezt egy alkotmányjog oktatónk mondta az egyetemi tantárgyi tájékoztatófüzetről, amikor elsőévesek voltunk.)

Fölhívtam ma a Budavári Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának Népjóléti Osztályát, hogy megtudjam, hogyan lehet apasági nyilatkozatot tenni. Ugyan már csináltunk ilyet, de már nem emlékeztem pontosan a részletekre (egy kollégám, amikor harmadszor mentek apasági nyilatkozni ugyanahhoz az önkoris ügyintéző nénihez, akkor a néni megkérdezte, hogy „Mikor veszi már el?”). Egy hölgy a telefonban a következő tájékoztatással szolgált:
- Először is az anyakönyvi hivatalhoz fogom irányítani, mert ők intézik ezt. De azért elmondom, hogy mi kell hozzá. Kell terheskönyv, hajadoni igazolás, amit az okmányirodán kell kérni.
- (Közbevágok) Elnézést, de már másodjára fogunk ilyen nyilatkozatot intézni, és a korábbi alkalommal is kellett ilyen igazolás, de amikor elmentem érte az okmányirodára, ott azt a tájékoztatást kaptam, hogy valójában erre nincs szükség, mivel a nyilatkozattételi helyen is ellenőrizni tudják a központi nyilvántartásból.
- Hát én nem hiszen, hogy ez olyan hosszú ideig tartana (Ja, hát télleg. Csak oda kell telefonálni az okmányirodára időpontot kérni. Aztán az adott időpontban – nyilván munkanapon munkaidőben – oda kell menni. Az ottani ügyintézés valóban alig több mint 20-25 perc.)… csak azért mondom, mert nem biztos, hogy a kolléganő az Úri utcában (vagyis az anyakönyvi hivatalban) össze van kötve a központi rendszerrel (A kolléganő talán nem is, de hátha akad egy számítógép a közelben.) Ezen kívül kellenek érvényes személyazonosító okmányok. Itt felhívnám a figyelmet az érvényességre, mert ezzel szoktak gondok lenni. Mindkettőjüknek kell menni, de hát gondolom, ezt már tudja…. Időpontot majd az anyakönyvi hivatallal lehet egyeztetni.

Na most ebből szinte semmi sem volt igaz (legalábbis az anyakönyvi hivatal szerint), mert időpontot nem lehet egyeztetni (félfogadási időben lehet menni, érkezési sorrendben fogadnak), hajadoni igazolás nem kell, kell viszont orvosi igazolás a fogantatás vélhető időpontjáról. De azért értékelem népjóléti Mancika igyekezetét, hogy – noha ez nem is lett volna feladata – tájékoztatást adott a bizonytalan állampolgárnak, és nyilatkozattétel előtt ellenőrzöm majd, hogy nem járt-e le a személyim.

2 megjegyzés:

saturninus írta...

most könnybe lábad a szemem ettől a dezorientálós emléktől... :)

és én is azt tanácsolnám, hogy ne Ei lejárt személyijével próbáljátok elérni, hogy Gábor japán állampolgár is legyen.

[egyébként meg tényleg; hány gyerek kell még, hogy Peti végre elvegyen???] :P

Sara írta...

mindent a házasokért. bár a kórházban a szülést követően rögtön rámripakodott a csecsemősnővér, hogy hol van a házassági anyakönyvi kivonatunk és hogyhogy ezt nem tartottam természetesnek bepakolni a kisbőröndbe.